Шкільний музей

Шкільний музей – гордість школи.

Чкаловський історико-краєзнавчий музей було відкрито в 1997 році силами педагогічного колективу, учнів та батьків. У 1999 році на честь сторіччя Чкаловської ЗОШ було відкрито його другу кімнату, у якій висвітлюється історія школи. Протягом років свого існування наш музей став незмінною та необхідною частиною навчально-виховного процесу. З 1999 року при музеї діє гурток „Екскурсовод”. Учасники гуртка разом з учнями школи постійно поповнюють музей експонатами та матеріалами, проводять навчальні та оглядові екскурсії.

На даний момент загальна кількість експонатів музею становить 520 одиниць, з яких музейних предметів основного фонду – 150 одиниць. Оригінальні матеріали експозиції зберігаються згідно до Положення умов збереження фонду музею (п. 5) у вітринах під склом.

Тепер розглянемо організацію пошуково -  дослідної  роботи на базі шкільного історико-краєзнавчого  музею в Чкаловській школі поетапно:

1 етап-початкова школа.

Для учнів 1-4 класів протягом проводять екскурсії в музеї. Вчителям – класоводам надається допомога в підборі матеріалу для позакласного читання, активістам музею читаються лекції.

2 етап – середня школа.

Особливе місце по ролі для подальшого вивчення історії займає 5-й клас.

Головні завдання:

1.      Викликати інтерес до предмету історії.

2.     Допомагати  учням усвідомити значущість історичних подій.

У 5-му класі курс за вибором «Історія рідного краю» допомагає учням пропустити через свою свідомість, емоції, почуття  своє життя, життя своїх батьків, дідів.

В наступних класах учні знайомляться з результатами дослідницької роботи старших товаришів, вчителів, місцевих краєзнавців, істориків із світовим ім'ям. Проходять туристичними маршрутами, пишуть письмові звіти.

Особлива увага приділяється історії скіфів, козацької доби та Запорізьких Січей, особливо тих п’яти, що знаходились на території Нікопольського району.

Результати:

1.Виготовлені учнями карти та таблиці.

2.Виготовлення буклетів з фотографіями екскурсій.

3.Підготовка уроків - досліджень, проведення оглядових та тематичних екскурсій в музеї.

ІІІ етап-старша школа

На цьому етапі учні 10-11 класів залучаються до пошуково -  дослідницької роботи під час підготовки до уроків історії та історії рідного краю, виховних годин, науково - практичних конференцій, збирають фотодокументи та працюють з архівними матеріалами. Проводиться робота над дослідницькими темами.

Результати:

1.Прийняли участь у поповненні Всеукраїнської Книги Пам'яті.

2.Оформили папки: «Педагогічні династії», «Директори

Чкаловської   ЗОШ», «Мій родовід», «Історія школи»,

3.Захист науково – дослідної роботи в МАН.

4.Поповнили шкільний музей дослідницькими роботами з історії села Чкалово та розробкою дводенного туристсько – краєзнавчого маршруту по історичним місцям Нікопольщини.

5.Стали дипломантами  всеукраїнського конкурсу: «Степ Б. Мозолевського».

Протягом останніх  років музей постійно поповнювався матеріалами та експонатами. Наприклад, було оновлено експозицію зброї часів Другої світової війни, створено фотовітрину з інформацією про односельчан, що пішли з нашого села на війну (всього 400 чоловік) назад повернулася половина. 195 наших земляків загинуло на фронтах Великої Вітчизняної війни.

Наш музей активно співпрацює з архівами. Наприклад, у минулому році на честь 110 – річниці нашої школи ми поповнили наш музей інформацією з Дніпропетровського обласного архіву, у якій зазначається , що у селі Ново- Миколаївка(так раніше називалося наше село) у 1899 році було відкрито однокласну земську школу.

. У минулому році творчою групою учнів  була написана історія школи. Адже Чкаловська ЗОШ має цікаву, більш ніж сторічну історію. Для наших випускників школа є другою рідною домівкою , і тому 60% сьогоднішніх учителів – це наші колишні випускники. В Чкаловській школі – родині від батьків до дітей передається любов до школи, навчання, педагогічної праці. Школа пишається десятьма вчительськими династіями . Матеріали про них зібрали та оформили члени гуртка „Екскурсовод”.

Наступним кроком у вивченні історії нашої школи став збір та оформлення матеріалів про директорів нашої школи.

Протягом останніх двох років наш музей неодноразово організував виставки як пересувні , так і стаціонарні. Гості та жителі всіх сіл нашого району мають змогу ознайомитися з експонатами нашого музею під час екскурсії, яку проводять учні – екскурсоводи.

Жителі села є постійними відвідувачами нашого музею. Вони разом зі своїми дітьми відкривають для себе цікаві сторінки історії рідного краю, адже Нікопольщина вважається козацьким краєм, саме на цій землі існувало п’ять із  восьми  існуючих Запорізьких Січей.

Наш музей являється активним учасником навчального процесу. Багатий фактичний матеріал допомагає формувати в учнів систему знань з курсів „Історія України”, „Українознавство”, „Рідний край” та дозволяє пов’язати загальні закономірності історичного розвитку країни з особливостями розвитку рідного краю. Цілісне уявлення про рідний край можна сформувати в учнів за умови збору та вивчення краєзнавчого матеріалу, як на уроках, так і в позаурочний час.

Протягом 2011 року учасниками гуртка „Еекскуровод” був підготовлений матеріал для Всеукраїнської історико-географічної експедиції „Історія міст і сіл України”.  Учнями був зібраний та опрацьований матеріал з історії виникнення , заснування та сучасного стану села Чкалово.

Музей Народознавства

Урок українознавства в 4 класі на тему "Материнська мова колискова" провела вчитель Яременко О.В.. За мету ставили :познайомити дітей з народною колисковою піснею,як жанром народної творчості. Виховувати добро,ніжність,милосердя.