Управління

Основні принципи управління

Управління навчально-виховним процесом у школі є складною і динамічною системою, яка відтворює складну мережу різноманітних міжособистісних стосунків і зв'язків між їїелементами. Для того щоб системний підхід здійснювався та розвивався, мав творчий характер, він повинен бути теоретично обгрунтований на основі наукової організаціїпедагогічної праці та управління з урахуванням вимог ергономіки.

Упровадження в практику нашої школи науково обгрунтованих принципів і методівуправління та навчання, використання новаторських ідей кращих педагогів і досвіду класичної педагогічної науки сприяє впровадженню наукової організації педагогічноїпраці та ергономіки в навчальний процес.

Наукова організація праці - творча проблема яка містить у собі наукову організацію управління, спрямовану на створення умов ефективного формування компетентностей учнів і ефективне використання ресурсів школи.

Проблеми наукової організації праці розглядаються на всіх методичних заходах. Упровадження наукової організації в школі пов'язане із перспективним плануванням роботи, удосконалення навчально-виховного процесу, підвищенням професійного рівня педагогів, ефективності навчально-виховного процесу.

Добре організований сучасний заклад - це єдиний організм, усі підрозділи якого пов'язані

між собою. Ефективність роботи закладу залежить від усього їого колективу, чіткого планування та системи управлінської діяльності.

Управління навчально-виховними закладами здійснюють на основі положень Конституції України, Закону “Про освіту”, Положення про загальноосвітній навчальний заклад, спираючись на принципи управління системою освіти, до яких належать:
Принцип демократичності управління школою. Полягає у поєднанні громадського самоврядування з єдиноначальністю директора. Головним органом самоврядування є конференція представників громадськості, педагогів, батьків, учнів старших і середніх класів, на якій обирають директора і раду школи. Основні питання роботи школи директор зобов'язаний узгоджувати з радою. Крім того, в школі діє педагогічна (дорадча) рада.Положенням про загальноосвітній навчальний заклад чітко окреслюються права та обов'язки вчителів, учнів, працівників школи. Статут школи, правила внутрішнього трудового розпорядку є її демократичною правовою базою. Школа постає маленьким “острівцем” правової держави, де все регулюється нормами і правилами.
Принцип гласності, відкритості управління. Зобов'язує до відкритого прийняття рішень педагогічної ради школи, обговорення поточних питань (розподіл навчальних годин, прийом та звільнення з роботи вчителів, інших працівників). Гласність та відкритість запобігають соціально-психологічній напруженості в педагогічному, учнівському та громадському середовищах.
Принцип плановості. Передбачає чітку систему перспективного і щоденного планування усіх видів навчально-виховного, організаційно- ефективноїдіяльності учасників педагогічного процесу.
Принцип поєднання єдиноначальності, колегіальності й персональної відповідальності. Виявляється в персональній відповідальності керівника навчально-виховного закладу перед вищими органами освіти, суспільством, державою, законом за стан справ у керованій ним установі. Директор має право в межах закону самостійно приймати рішення, вимагати їх виконання від усіх працівників закладу. Він поєднує свою діяльність із колегіальними органами — радою, педагогічною радою — і несе відповідальність за реалізацію рішень цих органів.
Принцип об'єктивності оцінювання виконання учасниками педагогічного процесу функціональних обов'язків за результатами конкретних справ. Передбачає необхідність систематичного контролю за діяльністю посадових осіб, об'єктивного оцінювання результатів роботи (рівень успішності й вихованості учнів). Ця робота має відбуватися гласно, з урахуванням думки педагогічного колективу.
Принцип участі громадськості. Полягає у створенні різноманітних комісій, які сприяють роботі школи.

Модель управління

Директор - управління школою

Заступники директора - управління якістю роботи педагогів

Учитель - управління навчання учнів